افزایش ۵۰ درصدی قیمت کتاب از ابتدای سال

تیتر روز

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، در ۱۰ ماه گذشته شاهد افزایش ۵۰ درصدی قیمت کتاب بودیم. با توجه به آمار خانه کتاب در فروردین ماه سالجاری میانگین قیمت کتاب نزدیک به ۸۳ هزار تومان بوده اما در دی ماه عدد ۱۲۵ هزار تومان ثبت شده است.

با توجه به افزایش قیمت نیز حجم اقتصادی صنعت نشر در ۱۰ ماه گذشته عددی بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان را ثبت کرده است اما در بازه زمانی سال گذشته با میانگین قیمت ۷۹ هزار تومان حجم اقتصادی نزدیک به ۶ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان بود.

البته در میزان شمارگان کل نیز شاهد کاهش بیش از ۳ میلیون نسخه کتاب هستیم. این در حالی است با گران شدن زینک، افزایش و کاهش قیمت کاغذ و مواد اولیه ناشران ناچار به کاهش تیراژ شده‌اند. میانگین تیراژ آثار در این روزها از ۳ هزار نسخه به ۳۰۰ تا ۵۰۰ نسخه رسیده است. این کاهش تیراژ و تجدید چاپ در فاصله زمانی کمتر نسبت به سال‌های گذشته، یکی از راه‌های به روز نگه‌داشتن قیمت است تا ناشر و کتابفروش کمتر ضرر کنند.

علت اینکه ناشر سعی می‌کند اثرش را بروز نگه دارد این است که کتاب خروس جنگی از نشر افق در چاپ‌های قبلی قیمتی حدود ۳۸ هزار تومان داشت اما در چاپ جدید این عدد به ۱۸۵ هزار تومان رسیده است. کتابفروش چند نسخه قدیمی باید بفروشد تا نسخه تازه چاپ شده را تهیه کند؟ همین نوسان قیمت یکی از دلایل منفی شدن تراز کتابفروشان و ناشران است.

در ضمن بیشترین قیمت نیز برای دسته آثار کمک درسی است. میانگین قیمت در این حوزه  نیز نزدیک به ۲۰۰ هزار تومان شده است. اما بیشترین شمارگان هم به کودک و نوجوان تعلق دارد با عدد بیش از ۲۸ میلیون نسخه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *